Tábor Balda 2023

Chvíle u táborového ohně skončily, všichni jsme se vrátili plni vzpomínek nazpět do civilizace, hluboké lesy u Poličky zůstaly za námi. Pohodově jsme prožili letošní letní tábor, ani dny deštivé nám nezkazily náladu, neubraly na chuti dělat si legraci. Navázala se nová přátelství.

Celým táborem se nesla celotáborová hra „Pán prstenu“, kdy vše začalo první den, po příjezdu, pasováním do oddílů, kdy byl poprvé použit meč Pána prstenu. Chaty ožily štěbetáním kluků i děvčat. Mohu říci, že letos to byl opravdu „babinec“. Naprostá převaha dívčin nad hochy, i u dospěláků. Na Baldu dojelo celkem 60 táborníků, malých i velkých, z toho bylo 44 ženského rodu.

A jak to žilo na Baldě? Tvůrcem letošní celotáborové hry je náš webmaster Tomáš Kocůrek alias „Čičinka“. Tomu patří obrovské poděkování za vše, co udělal pro zdárný průběh táboření, počínaje kontrolou chatek a příslušenství při přebírání tábora od majitele základny na začátku 31. července. A, pak to vše v podvečer začalo. Dojel autobus, české děti byly přivezeny rodiči a první kroky byly slyšet na lesní cestě od budovy bývalých lázní směrem k chatovému údolí. Večerní ohýnek a slavnostní pasování do oddílů s pomocí meče Pána prstenu. Během tábora soutěžily mezi sebou tři oddíly vedeny Májou Metelkovou, Martinou Nekorancovou a duem hochů Pavlem Bohatým a Matějem Cieslarem alias Rohlíkem. Na závěr povídání se dozvíte, kdo tu celotáborovku vyhrál.

Hry, soutěže, opět hry, úklid chatek, příprava programu k ohýnku, cesty do lesa, večerní promítání, táborová soutěž superstar, celodenní a polodenní výlety na zajímavá místa, to vše jsme zažili na táboře. Vykročili jsme 2. srpna do Poličky po červené turistické trase, zhlédli Centrum Bohuslava Martinů, kde je letos interaktivní výstava hlavolamů, prohlédli si město a prošli kolem zrekonstruovaných městských hradeb. Do ZOO Jihlava jsme se vypravili v pátek 4. srpna autobusem, přece jen to byla jízda daleko od tábora. Je to sice jedna z nejmenších ZOO u nás v Česku, ale nabízí k vidění spousta zajímavostí, třeba žirafy, surikaty, roztodivné papoušky, kajmana, zařvaly si na nás i mnohé šelmy. Děti se vyřádily na interaktivních soutěžních disciplínách, které jsou umístěny po celé trase prohlídky v prostorách ZOO. Tečkou dne se stala návštěva aquacentra „Vodní ráj“ v Jihlavě, které patří mezi největší centra vodní zábavy na Vysočině. Tak jsme se vrhli do divokých vln, mnozí zalezli do vířivky s teplou vodou, jiní zas zkoušeli tkz. Kneifelův chodník, vany s ledovou vodou a hromadou velkých a různě hranatých kamenů. Kdo měl odvahu, zašel si do parní lázně. Večer na táboře nášup v podobě tábornického guláše a hup do spacáků.

Byl tu víkend, sobotní důkladná příprava malých táborníků v oblasti první pomoci a následně nedělní velká soutěž, který z oddílů získá bodů nejvíce. Umí ti naši táborníci první pomoc, správně by zasáhli a pomohli zraněnému. Začalo nám pondělí a rychlý úprk dnů, v úterý jsme si zajeli na světovou výstavu Svět kostiček LEGO do Litomyšle na zámek. Prohlédli jsme si náměstí s krásným podloubím, okoukli sochy. LEGO výstava zaujala malé i velké táborníky, bylo vidět v herně, že i velcí si umí hrát jak malé děti. Poslední výlet, poslední nákup turistických známek a vizitek. Už nám zbývá středa a boj se smetákem a kufry, protože se zdá, že ty kufry se nějak zmenšily. Poslední večer a „ahoj“ tábore. A, vítězem táborové soutěže se stal oddíl vedeny hochy, Pavlem Bohatým a Matějem Cieslarem, kteří si letos pozici vedoucího oddílu vyzkoušeli poprvé a hned je tu výhra.

Poděkování patří naprosto všem, malým i velkým táborníkům za chvíle táborové pohody uprostřed lesů na Baldě u Poličky. Dětem za odvahu soutěžit a překonávat různé nástrahy, vedoucím za výkon, přístup a mnohdy zachování klidné mysli a počítání do „sta“. Velké poděkování patří oddílu omladiny 13-15 let, která naprosto skvěle fungovalo celou dobu tábora, mladí pomohli okamžitě všude, kde bylo potřeba. Aby vše probíhalo v dobré náladě, té správné tábornické, k tomu je zapotřebí naplnit žaludky. Poděkování hlavní kuchařce Lence Trávníčkové, její zdatné druhé ruce Katce Nuchalíkové a jejímu manželovi Marcelovi, který vládl u hučícího přístroje myčky, dohlížel na řádný chod elektropřístrojů. Vždy je zapotřebí se postarat o zdraví táborníků, připravit výcvik první pomoci a soutěžní stanoviště, kde učíme základy záchrany životů. Letos opět a zas poděkování Janě Bendové a její nástupkyni mladé mamce Sandře Jurčagové. V pozadí na vše dohlížel statutární zástupce spolku Tomáš Jurčaga, který musel sem tam něco podepsat. No a na závěr tedy ještě „kmet„ tábora, má osoba.

Jana Jurčagová