Dospěláci

Kdo všechno se může pod tímto pojmem skrývat, koho byste tipovali, že tu najdete?

Především jsou to bývalí malí táborníci, bývalí členové pionýrských oddílů naší 6.pionýrské skupiny, která kdysi do 31. 8. 1990 nesla název 6. PS při ZŠ Rudé armády Český Těšín, od 1. 9. 1990 je to 6. PS Svibická šestka Český Těšín. A proč ten název „Svibická šestka“? Zcela jednoduše, pocházíme z městské části Svibice.

Vždy bylo v čele nejméně 6 tahounů, kteří drželi směr pionýrské skupiny, pomáhali organizovat akce, připravovali tábory, jezdili stavět stany v létě na Baldu.  

Janča Jurčagová

Tady máme statutára 6.PS Svibická šestka, a tím je Janka Jurčagová, ta je spjata s pionýrskou skupinou od ledna 1984, s táborovou základnou už od roku 1978, kdy tam jela ještě v roli skupinářky havířovské 17.PS M.Kudeříkové. Umí si hrát s dětmi, někdy trhá struny u kytary, jindy ráno na táboře startuje svého plechového oře a peláší dětem pro dobré jogurty z poličské mlékárny.


Tomáš Jurčaga

Tomáš to měl od malých let těžké. I když se mu mnohdy ale vůbec nechtělo, musel se starším bráškou a mamkou, tehdy vedoucí pionýrské skupiny, jezdit na víkendovky, na stanové tábory. Ale, vyrostl do nepřehlednutelné výšky a začal pomáhat na akcích. Když jsme zakládali v roce 2019 spolek, vůbec neváhal, stal se naším statutárním zástupcem. Jeho dobré nápady a postřehy spolek rád využívá.


Martina Miháliková

Začala s námi jezdit na začátku devadesátých let, to byla ještě vyjukaná omladinka. Zažila s námi spousty táborů, převážně na Baldě. Její obě děti jsou de facto odkojené tábory v Jedlové u Poličky. Je známa svými celotáborovkami, udělala si i kurz hlavní vedoucí tábora, taky si to jednou zkusila. Má i kurz laického záchranáře, umí rozeznít struny na kytaře, je pro každou švandu. Bez ní si již dlouhá léta nedokáži představit naše letní stanové tábory na Baldě. Také se stala naším dvorním fotografem, kdy člověk neví, kdy bude zase zachycen. na táboře u plotny s hořícím olejem. Každý moment táborového života nám Martina stíhá zachytit, my všichni jsme jí moc a moc vděčni. Na táboře v roce 2016 nafotila více jak tisícovku fotek.


Mája Metelková

Všemi známa jako Mája, velmi šikovná dívčina, nejen ovládající tábornické dovednosti. Začala se spolkem jezdit na volnočasové aktivity už v roce jeho vzniku, od května 2019. Zažila s námi tábor 2020 jako oddílová vedoucí a chystá se i letos do role třídního profouse na škole v Bradavicích. Nezkazí žádnou legraci, vždy ochotná pomoci při přípravě činností. V roce 2020 našila pro tábor odměny v podobě plátěných pytlíků, letos šije barevné šátky , pro každou ze 4 tříd Bradavic v jiné barvě. Prostě, dívka do nepohody.


Tom Kocůrek

neboli všemi známý spíše jako Čičinka. Superklouček to byl, když jel poprvé s námi na stanový tábor, tehdy ještě pod pionýrskou skupinou 6.PS Svibická šestka z Českého Těšína. On to byl taková nitěnka, jsem se bála, že si při sekání dřeva něco udělá, doopravdy. On už tehdy byl vysoký, štíhlý, vždy připraven nezkazit žádnou legraci, perfektní člen kozlí pěchoty. Zůstal nám věrný, i když pionýrskou skupinu jsme dali do likvidace a založili jsme spolek. Jezdívá s námi na jednodenní i vícedenní volnočasové aktivity, tábor si bez něho už nikdo nedokáže představit. A, dostává nás všechny jeho úsměv na tváři, kdy nic není neřešitelné, naprostý „pohodář“. Nedá se rozhodit, vše řeší s nadlhledem a je umělec s počítačovým programem, proto pomalu ale jistě přebírá práci webmastera spolku. Michal tak ví, že jeho následník Tom bude dál pokračovat stejně kvalitně. Těšíme se, co na nás letos do Bradavic připravil.


Katka Nuchalíková

Katka se mnou začala jezdit na akce a tábory už coby malá, zažila jsem ji jako žačku svibické základky. Děvče, které umělo vždy vše, na co šáhlo. A, perfektní tábornice. To dokázala mnohokrát na stanových táborech na louce Balda. Když vznikl spolek, začali jsme jezdit do budovy a prostor bývalých lázní a Katka po mnoha letech se vrátila coby zdatná posila do táborové kuchyně. Už jsme si od léta 2020 zvykli na duo Radka-Katka, ve stejném složení pojede osazenstvo kuchyně i letos. Dobří lidé pomáhali a pomáhají. Doufám, že tento trend bude pokračovat i nadále.


Marcel Nuchalík

Manžel Katky, stal se v létě 2020 naším vynikajícím táborovým řidičem i noční ostrahou. Jeho mohutná postava bedlivě hlídala spánek táborníků, když bylo zapotřebí , pomohl přenést těžké hrnce kuchařkám, jako táborový řidič se mnou jezdíval na nákupy do Poličky, Svitav, tam, kam jsem jela cokoliv pro děti shánět. I letos pevně věřím, že bude jako táborový řidič zkušeně kroužit volantem a brázdit silnice svitavského regionu. Oni jsou ti tátové velcí pomocníci, když je třeba lana utáhnout, přenést lavice, je jich třeba na mnoha místech.


Lenka Trávníčková

Nedokážeme si už bez Lenky tábor představit. Zvládá připravovat spolu se svým týmem v podání Katky a Marcela v kuchyni pokrmy, které chutnají dětem i dospělákům a díky svým osobním dlouholetým zkušenostem s velice náročnou dietou, umí připravovat jídla tak, aby s námi mohly jezdit i děti s celiakií nebo s fenylketonurií a dalšími různými omezeními. Toho si moc vážíme. Navíc je s Lenkou velká zábava a nezkazí žádnou legraci.


Jana Bendová

Je to už řádka let, kdy se Jana stala členem kolektivu pionýrských pracovníků na svibické základce. Stala se i jedním ze zakladatelů našeho spolku, kde má na starosti finanční stránku věci, hlídá nám správné kroky v účetnictví, vkládání dokumentů na Rejstřík spolků. Ještě z doby pionýrské skupiny začala i její práce zdravotníka na akcích a táborech, tak není divu, že i na škole v Bradavicích uvidíme opět Janu ve funkci zdravotníka tábora.


Sany Jurčagová

No, co říci o mladé, leč velmi šikovné dívence. A ještě budoucí jistě velmi schopné zdravotní sestřičce. Jednou nastane doba, že se pacienti budou předhánět, aby jim bolístko pofoukala právě Sandra – Sandy. Šikovná k malým dětem, bojovala a vyhrála v celotáborovce s oddílem nad protřelým táborníkem Radimem. Jsme rádi, že patří do naší party.


Naty Nuchalíková

Co říci o této dívence, která už přesáhla 18 let? Vyrostla na našich táborech, jezdí s námi na různé volnočasové jednodenní aktivity. V roce 2020 si zkusila roli vedoucí táborového odddílu, což jí šlo velmi dobře. Ono, ze své výšky má rozhled do dálky a podchytí pohyb všech svých svěřenců. Letos očekáváme, že nám opět ráda pomůže, že se zhostí role jednoho z třídních profousů školy v Bradavicích na táborové základně Balda, Jitřenka.


Milan Vilgocký

Milan jel jako dítko poprvé na stanový tábor na Baldě, to ještě byla činná pionýrská skupina. Minulo pár let, kdy jsme se míjeli, ale jako dospívající mladý muž začal jezdit coby pracovník se dřevem, kdy na starosti měl i dovoz vody pro stanový tábor. To vše skončilo v roce 2017, ale Milana jsme neztratili z dohledu. Spolek vznikl v květnu 2019 a hned v srpnu se vyráželo na první tábor do prostředí bývalých lázní na Baldě nad kapličkou. Jezdil coby táborový řidič a staral se o noční ostrahu. Letos ho uvidíme v roli třídního profouse v Bradavicích.


Radim Lederer

Radim jel se mnou na první akce a tábory jako malá jiskra a pionýr, ještě coby člen pionýrské skupiny ze svibické základky. Uteklo hodně vody, Radim vyrostl , barva vlasů už není ta, na kterou jsme bývali zvyklí.Trávil s ními spousty dnů na vícedenních aktivitách i táborech, zažil s námi hodně legrace. Když ukončila činnost pionýrská skupina, Radim zůstal přítelem spolku, vloni byl s námi jako řidič a noční ostraha na letním táboře, kde se střídali ve službách s Marcelem Nuchalíkem. Je výborný maskér zranění pro ukázky první pomoci. Umí to i proto, že má nejen zkoušky zdravotníka zotavovacích akcí, ale je i zaměstnán v karvinské okresní nemocnici. Těšíme se, že i léto 2021 bude sled dobrodružství a humoru.


Milan „KlémaDaneš

Býval naším webmasterem, Přezdívku Kléma získal na jednom z prvních stanových táborů naší píonýrké  skupiny na TZ Balda a už mu to zůstalo. Je jinak šikovným velitelem táborové stavěčky, vždy na něho absolutně spoléháme, víme, že stany budou připravené a budou stát v „cajku“. Jinak je to vášnivý „keškař“, co ten už našel, to se jen tak nevidí.


Tomáš Krajczy

Slovo dalo slova a tento tichý mladý muž s naším spolkem poprvé vyjel na letní tábor v srpnu 2019. Stal se naším vynikajícím táborníkem, posilou k táborovým ohýnkům. Je na něho spoleh. Když řekl, že je „večerka“, tak ta večerka nastala.Těšíme se všichni na léto 2021, kdy ho uvidíme i v jiné roli. Podrží táborovou partu, nezklame.


Jakub Jurčaga

No a zde vidíte taky i Jakuba, staršího syna naší Janky. O něm se ví, že vyrážel na akce už od 7 měsíců života a nejstarší hoši vždy mrmlali, že už zas musí pomáhat nosit krosnu-sedačku, když už síla jeho mamku opouštěla. Kuba zná jedlovské lesy jako své boty.


Roman Benda

Zase jeden náš táborník, dospělák, který byl od malých let obklopen „pionýrštinou“. Mamka je v součastnosti hospodářkou pionýrské skupiny, kdysi dělávala táborovou zdravotnici. No a Romča, jak mu říkáváme, se zcela „pomamil“, máme z něho skvělého zdravotníka. A, nejenom zdravotníka. Dokáže a umí přiložit ruku k dílu všude tam, kde je to zapotřebí. Rád pomáhá i při organizaci prázdninových výprav v rámci volnočasových aktivit „Prázdniny s městem Těšínem“.


Radka Bendová

Už je to mnoho let, kdy Radka jela ještě coby jiskra a pionýrka se mnou na akce, na tábory. Uplynulo hodně vody v řece Olši, dnes jezdí s námi coby velitelka táborové kuchyně na tábor našeho spolku do prostoru bývalých lázní na Baldu do obce Jedlová u Poličky. Jsem ráda za její zdatnou pomoc, umí se dobře otáčet v kuchyni a vařečkou prožene kdejakého loudila pamlsků. Těším se opět na letošní vůně , které se budou linout z kuchyně. Výborně si sedla s celou kozlí partou, nezkazí nikdy žádnou legraci.


Eva Horňáčková

Tady máte Evu, vnučku od zakladatelky stanové základny Balda, Evy Lerové.


Pavel Lanc

Pavel Lanc, který mnoho let vyrážel spolu s Klémou na táborovou  „Apaluchu“ neboli stavěčku tábora.


Mario „Majo Nuchalík

Majo spolu s Milanem se začali dobře sehrávat na stanovém táboře 2015. Je to šikovný mladý muž, syn jedné z našich členek, Katky Joklové, bývalé „staré“tábornice. Ještě se učí táborovému řemeslu, ještě mu to tak vše nejde, jak by sám chtěl. Na táboře roku 2016 získal přezdívku „dusič ohně“. Rozdělávání ohně, to bude velkým bojovým úkolem našeho Maria pro příští stanování.


Nicolas „Nicky“ 

Mladý muž, kamarád Milana – Klémy 2 a náš také. Poprvé se před dětmi objevil v roli „dýzdžokeje“ na letním táboře spolku v roce 2021 a hnedle zaujal všechny se svou perfektní aparaturou a programem, který dětem večer připravil. Přijel jako host programu a zůstal pár dní, zapojil se do přípravy aktivit na táboře, pomáhal mladým při hrách. A, hnedle byl náš. Po táboře se začal objevovat na aktivitách spolku, pokud mu to jeho pracovní vytížení dovolilo a tábor 2022, to už jede s námi coby dospělák nejen pro večerní hrátky s barevnou hudbou, ale jako zdatný pomocník k denním aktivitám s dětmi.


Lucie „Lucka“ Beránková

Lucie vkročila mezi partu dobrovolníků spolku Svibická šestka, z.s. na podzim roku 2021 a hnedle začala pomáhat na aktivitách pořádaných spolkem. Pracovní vytížení je veliké, přesto si najde čas být mezi námi, na výšlapech, výpravách a vyráží v létě 2022 s námi na náš letní tábor na Baldu do malé vesnice poblíž Poličky, kam někteří z nás už jezdí desítky let. Jsme rádi, že jsme získali tak šikovnou děvuchu slezsky řečeno. Ono, kde je Lucka, tam je i další z našich mladých dospěláků, Milan neboli Kléma 2. Spoléháme na Lucku, že nás na táboře 2022 zdárně ochrání před bojovnými ježky.


Michal „MišuraSztefek

Hmmm, co říci, na co nezapomenout. No hlavně, je to náš dokonale schopný webmaster. Jak ten nás nahání, abychom stále dodávali fotografie, články z akcí, až se kolikrát hodně zapotíme, abychom splnili úkol. Michal začínal na naší pionýrské skupině jako malý žák ,povyrostl do funkce táborového praktikanta, poté jezdíval i jako táborový vedoucí. A že si užil jednou v roce 1997 v Pěčíně malé holčičky Martiny, která rohlík jedla více jak hodinu. Pracovní příležitost ho odvála daleko, až do hlavního města ,spojení s námi ale zůstalo. Vždy se objeví na začátku stanového tábora, vždy přispěje nějakým dílem ke zdárnému průběhu tábora. No a před pár lety se stal naším webmasterkem. Převzal tuto roli, náročnou práci po našem Milanu Danešovi, Klémovi. A,jak říkám,zhostil se této práce na výbornou. Důkazem jsou webové stránky naší dětské neziskové organizace, 6. PS Svibické šestky.